Celkový počet zobrazení stránky

sobota 11. júna 2011

Varila myšička kašičku - príbeh tak trochu chemický

Uplynulý týždeň som robila nič a bazén. Najskôr musím povedať, že náš veľký bazén je síce novinka, ale už desať rokov sme bazén doma mali, trochu menší. Za tie roky sme si niektoré zásady údržby osvojili tak, že by sme ich odrapotali na počkanie i o polnoci a nič nás nemohlo prekvapiť....pred týždňom...
Deň prvý
Časom si priznávame, že solárny ohrev vody nie je asi až taká zbytočnosť a využívame akciu v Tescu, hurá máme ho. Nainštalovanie má však jeden háčik, naša piesková filtrácia má slabý výkon, nie je preň vhodná. Zatíname zúbky a sami seba presviedčame, že tých dvesto eur za novú, výkonnejšiu nás už nezabije..Tak odpájame starú filtráciu (i tak má už zlomenú páku ) a ideme nainštalovať novú. Hm, nejde...Eshop, kde sme ju kúpili je dosť od ruky, vzdávame to, ideme spať, ráno múdrejšie večera.
Deň druhý
V bazéne nemilo poznať noc bez filtrácie. Za iných okolností by to bolo ok, ale ja som akurát deň predtým čistila steny a dávala vločkovač, špina potrebovala odfiltrovať, škoda, nebolo čím.Akurát dnes príde návšteva, chceme sa kúpať...presvedčilo ich teplo a moje tvrdenie, že takáto krásne jemne mliečnotyrkysová voda je aj na Zakyntose (kde som nikdy nebola) a ako sa tam ľudia kúpu!Filtráciu drahý dostal do pohybu, huráááá.Zajtra ráno bude vodička ako zrkadlo!
Deň tretí
I prd velebnosti....zrkadlo možno, ale riadne špinavé. Niekde sa stala chyba a mňa prechádza trpezlivosť. Štartujem internet a obnovujem poznatky. Pridávam riadnu dávku vločkovača, špina sa navločkuje a povysávam ju a bude to ok. Meriam ph, hladinu chlóru a algicidu. Ph vyššie, miešam roztok na zníženie, lejem.Rozmýšlam, či nie je vo filtrácii príliš hrubý či jemný piesok, ktorá nevie špinu prefiltrovať?Ale načo by ho potom predávali? 
Deň štvrtý
Dávam skorý budík a ešte pred odchodom do práce leziem do bazéna vysávať špinu zo dna. Tvárim sa, že voda je teplá a ranných 14 stupňov vo vzduchu je ideálnych na kúpanie. Predstavujem si všetky situácie, keď mi bolo desne horko. Jééj autosugescia funguje! O chvíľu si uvedomujem, že to na mne nie sú kvapky potu z tepla, ale že na mne kondenzuje studený vzduch. Ok, veď ľadové medvede sa kúpu v januári a žijú. Tu sa trošku pozastavím pri vysávaní bazéna, nech sa poučíte z mojich chýb - pokiaľ nemáte peniaze na automatický vysávač (a to vážne veľa ľudí nemá) NEKUPUJTE žiadny! Ja vysávam tak, že hadicu napojím na skimer, vhupnem do bazéna a opatrne, pomaly ako kozmonaut v skafandri sa pohybujem po bazéne(aby som špinu nerozmiešala do vody, keď je pekne navločkovaná na dne) a vysávam priamo tou hadicou. Máme síce vysávač, ale vážne je o polovicu menej účinný ako samotná hadica, škoda penez. Hodinu vysávam, voda skalená, asi zbytková špina, spokojná idem do práce.
Poobede šok, tá špina je tam stááále a zdá sa mi, že z nej vôbec neubudlo. Opäť nálet na inernet. Čítam všetky možné diskusie, dokonca aj poradne o vode v záhradných jazierkach, problémové tabuľky - mliečna voda ióny vápnika, filter neprepláchne ahááááá musím kúpiť odvápňovač.Večer sa dočítam, že mliečny zákal môže spôsobiť aj predávkovanie vločkovačom. Hm, ten sa však nedá merať. Radia nahádzať do bazéna špinu, aby sa vyzrážal. Stojím pri bazéne a cítim sa ako cvok, hádžem do neho hlinu, po všetkej tej snahe čistiť a vybrať každú mikrošpinku plné hrste hliny...docent Chocholúšik by mal radosť.
Deň piaty
Ráno opakujem, drkocem zubami a vysávam, aj keď mi začína byť jasné, že asi zbytočne.Na "Zakyntose" asi bola búrka, voda je ešte mútnejšia.  Dostávam "monkovicu"(monkovanie - slovo odvodené na počesť bývalého detektíva Adriena Monka, trpiaceho obsedantno-kompulzívnou poruchou, čo nie je síce smrteľné, ale stojí to občas veľa času a peňazí:))  a zbesilo chcem okamžite a hneď čistú vodu! Cez deň vbehnem do obchodu a zháňam mninerál mínus, mám ho, prikupujem ďaľších päť zázračných flaštičiek s bazénovou chémiou, merač tvrdosti vody, takmer odpadávam pri pokladni, ale nevadí, já tu vodu vyriešim!!
Deň šiesty


Sklamanie, voda na prd, chuchvalce špiny sa opäť váľajú po dne a plávajúca žabka mi naznačuje, že je to vážne "žaburina". Večer som do vody vliala toľko eur, že to ani nechcem počítať a výsledok nikde. Opať vrhám na internet. To nie je možné. Prechádzam problémové tabuľky všetkých výrobcov bazénov aj bazénovej chémie. Nemôžem to vzdať. Doteraz mi internet vždy pomohol pri čomkoľvek, čo ma zaujímalo. Chémia je trochu tvrdý oriešok pre mňa, ale napokon, obaja moji rodičia boli na chemických školách, niečo v sebe musím mať :) Zrazu natrafím na nový údaj , hladina voľného a viazaného chlóru...Oni sú dva? A aký som merala doteraz? Prezerám merač, free chlor, ok meriam hladinu voľného chlóru, je vyššia, ale vraj vyprchá sám. Netuším ako sa meria chlór viazaný, v problémovej tabuľke nachádzam, že v prípade jeho prebytku treba pridať chlóršok, čiže niekoľkonásobne zvýšiť v bazéne hladinu chlóru. Už vôbec nerozumiem, mám ho veľa a mám ho tam ešte pridať??? A vtedy konečne - asi na 50tej stránke vyhľadaných info od uja googla nachádzam malú poznámku od niekoho múdreho, koho týmto pozdravujem a blahorečím mu - v prípade silnejšieho znečistenia je potrebné pri vysávaní nepúšťať vodu cez filtráciu späť do bazéna, ale do odpadu, nakoľko ani veľmi výkonná filtrácia neutiahne taký nápor. Heureka. Poobede nabieham do Mountfieldu, dokupujem tri metre hadice, aby sme špinu mohli vyliať mimo. Predavač už ma pozná, ako štamgast dostávam sedempercentnú zľavu. Pre istotu si vypýtam prípravok chlór mínus, predavač sa umieva, také vraj neexistuje, ja sa usmievam tiež, vidno, že málo číta problémové tabuľky na internete :)
Deň siedmy
Nuž, podľa legendy dosť dní na stvorenie sveta, hambím sa, ja som LEN vyčistila bazén :) Voda ako zrkadlo, žaba žiadna, som víťaz!!!!!!!Včerajšie mrznutie v bazéne, predvčerajšie kŕče do nôh, všetko to malo zmysel.Záver
Zopár odkazov pre budúce generácie -
1.Nekupujte vysávač, stačí hadica a prípadný neoprén, keď leziete do vody v zlom počasí, pri zlej teplote.

2. Hladinu Ph naozaj treba merať. Neviem, ako to tí výrobcovia robia, ale všetka tá ich chémia naozaj účinne funguje len pri správnom Ph. Chémia pre mňa navždy ostáva záhadnou vedou.

3. Nekupujte Ph plus preventívne, len keby vám náhodou tester naozaj ukázal jeho potrebu, zatiaľ sa to nikomu nestalo, budete vysokopravdepodobne potrebovať skôr Ph mínus.

4. Čistite steny bazéna, hubkou, kefou, kľudne aj nohou, proste len aby sa tam neusádzali nečistoty, treby ich hnať do filtra.

5. Pieskovú filtráciu rovno kupujte výkonnejšiu, na slabšie nenainštalujete solárny ohrev, ani UV lampu.

6. Každé ráno skontrolujte skimer a vyberte z neho žaby. Platí hlavne na Záhorí.

7. Vykašlite na ich problémové tabuľky, jednoducho to funguje takto - najskôr proste upravte Ph, to MUSÍ byť ok. Pokiaľ je voda mliečna nalejte vločkovač (mne sa viac páči prejasnovač, čo teraz predávajú, je v ňom aj iná účinná látka). Nechajte filter pol dňa bežať, potom ho na pol dňa vypnite, aby sa špina usadila na dne a už len povysávať a odviesť špinu VON z bazéna. Pokiaľ je voda zelená, treba zabiť riasy, na prípravku je presný popis, naliať, pár hodín filtrovať, potom pár hodín nefiltrovať a potom už rovnaký postup - vločkovač a vysávač.

A tak mi konečne padol kamerň zo srdca - môžem sa venovať čomukoľvek inému, máme všade bordelík, rada by som dnes navarila a pozavárala mäsko na dovolenku a keď bude teplo, nahodím filter (ručne šrobovákom, som zvedavá ako ho vyreklamujeme), spustím solárny ohrev a hodím deti do vody :)

Krásny víkend všetkým!


4 komentáre:

 1. Odteraz netúžim po ničom inom, iba po bazéne na záhrade ! :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Na to ze Vasi rodicia vystudovali chemickú skolu a vy napisete Ph namiesto pH........... chemici sa musia v hrobe prevracat a prezivsi za hlavu chytat!!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Na to ze Vasi rodicia vystudovali chemickú skolu a vy napisete Ph namiesto pH........... chemici sa musia v hrobe prevracat a prezivsi za hlavu chytat!!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Na to ze Vasi rodicia vystudovali chemickú skolu a vy napisete Ph namiesto pH........... chemici sa musia v hrobe prevracat a prezivsi za hlavu chytat!!!!

  OdpovedaťOdstrániť